Υλικό Φυσικής - Χημείας.

Επειδή το να μοιράζεσαι πράγματα, είναι καλό για όλους….

Τα θέματα:

them_fis_kat_c_hmer_no_1305.pdf

Προβολές: 121103

Συνημμένα:

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Δεν καταθέτω άποψη για το αν έπρεπε ή όχι να τεθεί ζήτημα όπως το Δ2,3,4 στις Πανελλήνιες.

Αλλά δε θα χαρακτήριζα το Δ πρωτότυπο. Πρωτότυπο ήταν το θέμα που ανάρτησε ο Μανώλης στις 30 Μαρτίου.

Πως χαρακτηρίζεται πρωτότυπο ένα δημοσιευμένο θέμα σε ιστότοπο με 2500 μέλη τον οποίο παρακολουθούν εκατοντάδες μαθητές και ο οποίος έχει προταθεί ως πηγή για τους μαθητές;

Μάλιστα το θέμα δημοσιεύτηκε περίπου ενάμιση μήνα πριν τις εξετάσεις.

ΦΙΛΤΑΤΟΙ ειμαι μαθηματικος, εγραφε σημερα ο γιος μου (εγραψε καλα απο οτι καταλαβα- εχασε το Γ3 απο χαζομαρα), οποτε ασχοληθηκα λιγο με τα θεματα.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟς ΕΔΩ που να θεωρει οτι βαζοντας ενα σωμα μεσα στο αλλο και το τσουλησεις το μεσα δεν θα γυριζει;

Εχω κανει το πειραμα με στυλο, με ποτηρια, με μπουκαλια.

Σχωρατε με, ισως γελασετε, αλλα γυριζει και το μεσα, αρα το μεσα δεν κανει μεταφορικη κινηση. ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ κανονικα.

Το λεω αυτο διοτι υπηρξε μαθητρια μου(αριστη) η οποια προσπαθουσε να σκεφτει ή να βρει ποσο μειωνεται η ροπη του μεσα και εχει δικιο.

xrimakliatsos FTSE είπε:

ΦΙΛΤΑΤΟΙ ειμαι μαθηματικος, εγραφε σημερα ο γιος μου (εγραψε καλα απο οτι καταλαβα- εχασε το Γ3 απο χαζομαρα), οποτε ασχοληθηκα λιγο με τα θεματα.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟς ΕΔΩ που να θεωρει οτι βαζοντας ενα σωμα μεσα στο αλλο και το τσουλησεις το μεσα δεν θα γυριζει;

Εχω κανει το πειραμα με στυλο, με ποτηρια, με μπουκαλια.

Σχωρατε με, ισως γελασετε, αλλα γυριζει και το μεσα, αρα το μεσα δεν κανει μεταφορικη κινηση. ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΕΤΑΙ κανονικα.

Το λεω αυτο διοτι υπηρξε μαθητρια μου(αριστη) η οποια προσπαθουσε να σκεφτει ή να βρει ποσο μειωνεται η ροπη του μεσα και εχει δικιο.

στα πειραματα εχω βαλει και λιπαντικο συναδερφοι. Οτι και να κανω ομως γυριζει.

Αγαπητέ συνάδελφε (Χρήστο  ;). Το λιπαντικό μειώνει αλλά δεν εξαφανίζει τις τριβές. Πράγματι ότι και να κάνεις γυρίζει. Εκτός αν κάνεις προσομοίωση οπότε δεν γυρίζει.

Πρόκειται για θεωρητικό μοντέλο. Εξιδανικευμένη κατάσταση η οποία αφίσταται της πραγματικότητας όπως όλες οι "αδελφές" της. Μια μπίλια που τσουλάει στο πάτωμα θα σταματήσει στην πραγματικότητα αλλά όχι σύμφωνα με το μοντέλο του στερεού. Η ενέργεια ενός βλήματος διατηρείται στα προβλήματα αλλά όχι στην πράξη.

Έτσι και εδώ. Όμως το πρόβλημα (μετά τριβής) είναι εξαιρετικά δύσκολο. Το εσωτερικό στέλεχος στην πράξη περιστρέφεται πολύ πιο αργά.

Κάτι αντίστοιχο με τριβή είχε τεθεί στον ΠΔΦ 2008  Θέμα 2Β

Γιώργο καλή επιτυχία στη συνέχεια και καλά αποτελέσματα.

Μα αυτο λεω λοιπον. Ενα παιδι που εχει μαθει να ειναι ακριβεστατο στο πως θα ορισει κατι στα μαθηματικα, δεν ειναι προφανες οτι θα θεωρησει οτι περιστρεφεται και το εσωτερικο;

Ρωταω λοιπον, ηταν κοπος να γραφει το θεμα: Βαζουμε λιπαντικο και 'υποθετουμε' οτι το μεσα δεν στρεφεται.

Κυριακόπουλος Γιάννης είπε:

Αγαπητέ συνάδελφε (Χρήστο  ;). Το λιπαντικό μειώνει αλλά δεν εξαφανίζει τις τριβές. 

Χρήστο (;) είναι πολύ πιθανό το να θεωρήσει ότι περιστρέφεται. Πιθανό όχι προφανές.

Δεν είμαι στο μυαλό των θεματοδοτών ούτε υπερασπίζομαι (ούτε κατακρίνω) την επιλογή αυτήν.

Πιθανώς ήθελαν να δουν την συνεπαγωγή:

Όχι τριβή=>όχι ροπή=> όχι περιστροφή.

Λέγοντας από την αρχή "Δεν στρέφεται" υπεδείκνυαν τη λύση και απέμενε μόνο το Μαθηματικό τμήμα του ερωτήματος. 

Παρά την επιτυχία (μέσω Μανώλη) του δικτύου μας έχω μικτά συναισθήματα για το θέμα. Η πρώτη μου αντίδραση το πρωί στα προφορικά ήταν να χαρακτηρίσω το θέμα "εκτός κουλτούρας των παιδιών" και να αντιδράσω όπως ο Βασίλης και ο Θοδωρής.

Τα γραπτά που θα διορθώσω ίσως με κάνουν να κατασταλάξω. 

Γιώργο αυτά θα ξεκαθαρίσουν (ποσοτικά) αύριο. Θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με το επόμενο μάθημα χωρίς να αγωνιάς ακούγοντας τη μια ή την άλλη γνώμη.

Πολλοί εκφέρουν άποψη ενώ έχουν βαθμολογήσει τόσες φορές όσες έχω εγώ επισκεφτεί το φεγγάρι και το μόνο που κάνουν είναι να σου χαλάν την διάθεση.

Εγώ προσωπικά στο ελατήριο χρησιμοποίησα ΘΜΚΕ. (είμαι Β' Λυκείου και νομίζω βοήθησε το ότι δεν ξέρω ταλαντώσεις σε βάθος:Ρ)

Νικολοπούλου Μαριλένα είπε:

Καλημερα και από εμένα. Το  Δ2 μηπως αναφερεται σε φοιτητες  του φυσικου τμηματος ή μαθητες γ λυκειου?? Επιπλέον  στο Δ3 βοηθηστε με....    ποιά αλλαγη 

φίλε Μάκη, η εκφώνηση αναφέρει: "ούτως ώστε να εφαρμόζει απόλυτα με τον κοίλο κύλινδρο χωρίς τριβές." θεωρώ ότι το ζήτημα ήταν δύσκολο για έναν μαθητή και φυσικά προβλημάτισε τους πολύ κάλους. Γενικά το ερώτημα αυτό ήταν κάτι το διαφορετικό... Είναι εκτός της φιλοσοφίας στην οποία μας είχε συνηθίσει η επιτροπή...

Θα συμφωνήσω με το Γιάννη στο γεγονός ότι η επιτροπή ίσως ήθελε να δει την συνεπαγωγή: Όχι τριβή=>όχι ροπή=> όχι περιστροφή.

καλή συνέχεια στο μικρό, είναι δυνατός δεν το φοβάμαι...

Παναγόπουλος Γ.

xrimakliatsos FTSE είπε:

Μα αυτο λεω λοιπον. Ενα παιδι που εχει μαθει να ειναι ακριβεστατο στο πως θα 

Συνάδελφοι μόλις πριν από λίγο άρχισα να εξετάζω τα θέματα και ξεκίνησα με το θέμα του αυτοκινητιστή του περιπολικού και της σειρήνας. Δεν είμαι καθηγητής Λυκείου και έχω χρόνια ν΄ ασχοληθώ με το φαινόμενο doppler. Αποφασισα να το ξαναθυμηθώ και έβγαλα τις εξισώσεις που το διέπουν. Η πιθανότητα να κάνω λάθος είναι μεγάλη, αλλά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ο αυτοκινητιστής ακούει διαφορετική συχνότητα απ΄ αυτή που εκπέμπει το περιπολικό. Για να γίνω πιο σαφής σαν "συχνότητα περιπολικού" εννοώ τη φυσική του συχνότητα, δηλ. τη συχνότητα που πάλλεται η μεμβράνη της πηγής που παράγει τον ήχο. Δεν εννοώ τη συχνότητα που αντιλαμβάνονται οι αστυνομικοι την ώρα που τρέχει το περιπολικό. Είναι λάθος το συμπέρασμά μου;

RSS

Φόρουμ συζητήσεων

Εξετάσεις Ομογενών 2014 5 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΟΥΚΑΤΖΗΣ. Τελευταία απάντηση από τον/την ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΟΥΚΑΤΖΗΣ 12 Σεπ.

Σχόλια για τα θέματα Πανελλαδικών Φυσικής Κατεύθυνσης 2014 638 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την Γκενές Δημήτρης. Τελευταία απάντηση από τον/την Γιώργος Γεωργαντάς 4 Ιουλ.

Τα στατιστικά των εξετάσεων του 2014

Ξεκίνησε από τον/την Διονύσης Μάργαρης 3 Ιουλ.

Σχόλια για τα θέματα Πανελλαδικών στη Φυσική Γ.Π. 2014. 119 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την Διονύσης Μάργαρης. Τελευταία απάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης 3 Ιουλ.

Όλα τα Θέματα της ΦΥΣΙΚΗΣ Κατεύθυνσης Γ' Λυκείου από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2001 - 2014. 2 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την Μερκούρης Παναγιωτόπουλος. Τελευταία απάντηση από τον/την Μερκούρης Παναγιωτόπουλος 1 Ιουλ.

Κορυφαία μήνα

1. Χρόνια Πολλά

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΟΥΚΑΤΖΗΣ στις 26 Νοέμβριος 2014

2. Στιγμιαία ισχύς μεταβλητής δύναμης.

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη Διονύσης Μάργαρης στις 27 Νοέμβριος 2014

4. Τι διδάσκονται τα παιδιά κι η Ροπή αδράνειας

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη Δημήτρης Αναγνώστου στις 8 Δεκέμβριος 2014

5. Η ΑΔΟ ως συνέπεια της ΑΔΕ;

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη Γιάννης Μήτσης στις 24 Νοέμβριος 2014

© 2014   Created by Διονύσης Μάργαρης.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης