Υλικό Φυσικής - Χημείας.

Επειδή το να μοιράζεσαι πράγματα, είναι καλό για όλους….

Καλησπέρα

( Δεν θα αναφέρω αμέσως το όνομα και την ιστορία του ώστε να μην καταφύγετε αμέσως στον Γκούγκλη. Ίσως αργότερα)

Το δίλημμα: 

Στο τηλεπαιχνίδι ο τηλεπαρουσιαστής σας ζητά να επιλέξετε μια από τις τρεις κουρτίνες αναζητώντας την κουρτίνα που έχει την Ferrari 458 Italia και όχι τις κουρτίνες με τον Zong.

Επιλέγετε ( στην τύχη ) έστω την 1.

Ο τηλεπαρουσιαστής συνεχίζει ανοίγοντας την κουρτίνα 2 στην οποία εμφανίζεται ο Zong, και σας καλεί να αποφασίσετε αν επιμένετε στην επιλογή της 1 ...ή.. θέλετε να αλλάξετε επιλέγοντας την 3.

Τι θα κάνετε ;

Υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κερδίσετε επιμένοντας στην επιλογή σας ή αλλάζοντας  ή....η πιθανότητες είναι ίδιες και άρα δεν έχει σημασία;

Προβολές: 350

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Καλησπέρα Δημήτρη εγώ θα άλλαζα.

Καλησπέρα και από μένα Δημήτρη.

Συμφωνώ με την απάντηση του Σαράντου. Θα άλλαζα πόρτα. Η πιθανότητα να έχω πετύχει τη σωστή πόρτα είναι 1/3 και δεν αλλάζει με το που άνοιξε η άλλη πόρτα. Η τρίτη όμως πόρτα συγκεντρώνει πια πιθανότητα 2/3. Άρα αλλάζω.

Υπό την προϋπόθεση νομίζω ο παρουσιαστής να είναι υποχρεωμένος πάντα να δίνει την ευκαιρία για αλλαγή.

Σαράντο και Γιάννη μπράβο.

Δεν ξέρω αν μιλάτε έχοντας ακούσει για το θέμα ή όντως το μελετήσατε ή διαισθητικά αλλά όπως και να είναι ....τελικά το ΥΦΧ είναι έτσι και αλλιώς πολύ μπροστά...

Το ενδιαφέρον σημείο βρίσκεται στην σκέψη : αν ξαφνικά εμφανιζόταν μια μικρή πράσινη αρειανή κυρία λίγο πριν την επιλογή σου και έπρεπε να σε αντικαταστήσει μετά το άνοιγμα της κουρτίνας 2....Αυτή τι θα έπρεπε να διαλέξει αγνοώντας την προϊστορία του παιχνιδιού ;

Η αναλυτική απάντηση βρίσκεται εδώ

Κατά τη  γνώμη μου δεν υπάρχει κανένα παράδοξο ... η πιθανότητα αλλάζει από τη στιγμή που η πληροφορία που εξ αρχής είχε ο παρουσιαστής «εκφράζεται τοις πράγμασι» ανοίγοντας μια κουρτίνα που δεν περιέχει την Ferrari...

Όχι δεν είχα ακούσει. Απάντησα διαισθητικά και με την προϋπόθεση που είπα πριν. Γιατί αλλιώς...?

Στην ουσία ο παρουσιαστής αφού ανοίγει ζονγκ σου "δείχνει" τη φερράρι. Πράγματι δεν είναι παράδοξο η πιθανότητα είναι αυτή που είπε ο Γιάννης.

Ενδιαφέρον το link Δημήτρη σε ευχαριστούμε...:)

Καλημέρα παιδιά.

Γιατί εγώ θα φοβόμουν ότι ο παρουσιαστής πάει να μου την φέρει; Αυτό που είπε δηλαδή ο Σαράντος παραπάνω. "ο παρουσιαστής να είναι υποχρεωμένος πάντα να δίνει την ευκαιρία για αλλαγή."

Δηλαδή αν ΠΑΝΤΑ ο παρουσιαστής έκανε την ίδια ερώτηση, άσχετα τι θα έβλεπε, τότε η πιθανότητα δεν θα άλλαζε...

Καλημέρα Δημήτρη ... Διονύση ...καλημέρα σε όλη την παρέα.Για δες τε όμως και ...εδώ ...την ''ελληνική'' απάντηση..

Είναι εντυπωσιακό. Δεν το βρήκα.

Μια εικόνα από τη βικιπέδεια το εξηγεί:

Και επειδή πάλι φαίνεται παράδοξο έκανα το πείραμα από το δεύτερο link που έστειλε ο Δημήτρης (Αναγν).

Η επιλογή αλλάζω μου έδωσε 12 επιτυχίες στις 20.

Η επιλογή παραμένω μου έδωσε 8 επιτυχίες στις 20.

Παίζοντας αισθάνεσαι και τη διαφορά, την αυξημένη πιθανότητα.

Καλημέρα συνάδελφοι

Χαίρομαι που σας άρεσε.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς Διονύση όταν λές :Δηλαδή αν ΠΑΝΤΑ ο παρουσιαστής έκανε την ίδια ερώτηση, άσχετα τι θα έβλεπε, τότε η πιθανότητα δεν θα άλλαζε...

Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα από αυτά τα παιχνίδια στηρίζονται σε πολύ μικρές λεπτομέρειες των παραδοχών. Ναι η λύση προϋποθέτει να γνωρίζει κανείς εκ των προτέρων τους κανόνες του παιγνιδιού και σε αυτούς περιλαμβάνεται ότι ο παρουσιαστής είναι υποχρεωμένος ΠΑΝΤΑ να ανοίξει μια από τις δυο κουρτίνες και να δώσει επιλογή στον παίκτη να επιμείνει ή να αλλάξει. ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ...

Επίσης προϋπόθεση είναι ο κανόνας ότι ο παρουσιαστής ποτέ δεν ανοίγει την κουρτίνα με το αυτοκίνητο.

Αυτό που δίνει πλεονέκτημα στην επιλογή της αλλαγής επιλεγμένης κουρτίνας είναι η έκφραση της πληροφορίας :

να μια κουρτίνα που δεν έχεις δικαίωμα να επιλέξεις και δεν έχει καμιά πιθανότητα να έχει το αυτοκίνητο.

και όχι

να ποια κουρτίνα δεν έχεις δικαίωμα να επιλέξεις αλλά δεν ξέρουμε τι κρύβει

Το προγραμματάκι του Δημήτρη Αναγνώστου είναι παραλλαγή Monte Carlo με εντολή ποτέ να μην καταστρέφεται η επιλογή αυτοκίνητο με άνοιγμα από τον παρουσιαστή της αντίστοιχης κουρτίνας.

RSS

Φόρουμ συζητήσεων

Στολίστε τα Χριστούγεννα με Νομπελίστες Φυσικούς!

Ξεκίνησε από τον/την Τίνα Νάντσου Πριν από 22 ώρες .

Η Κοσμική Βροχή των Διδυμίδων σήμερα το βράδυ 1 απάντηση 

Ξεκίνησε από τον/την Τίνα Νάντσου. Τελευταία απάντηση από τον/την Παπαδάκης Κώστας το Σάββατο.

13η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών – 13th EUSO 2015 2 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την ΑΝΤΩΝΗΣ ΧΡΟΝΑΚΗΣ. Τελευταία απάντηση από τον/την Νικόλαος Αλεξανδρίδης το Σάββατο.

Απονομή βραβείων Nobel φυσικής 2014

Ξεκίνησε από τον/την Τίνα Νάντσου 9 Δεκ.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ 92 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΟΥΚΑΤΖΗΣ. Τελευταία απάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης 6 Δεκ.

Κορυφαία μήνα

1. Χρόνια Πολλά

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΟΥΚΑΤΖΗΣ στις 26 Νοέμβριος 2014

2. Τράπεζα Θεμάτων για την Β τάξη

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΟΥΚΑΤΖΗΣ στις 9 Νοέμβριος 2014

4. Στιγμιαία ισχύς μεταβλητής δύναμης.

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη Διονύσης Μάργαρης στις 27 Νοέμβριος 2014

5. Τι διδάσκονται τα παιδιά κι η Ροπή αδράνειας

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη Δημήτρης Αναγνώστου στις 8 Δεκέμβριος 2014

© 2014   Created by Διονύσης Μάργαρης.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης