Υλικό Φυσικής - Χημείας.

Επειδή το να μοιράζεσαι πράγματα, είναι καλό για όλους….

Τα θέματα απο τον ΠΜΔΧ 2013 για την Γ Λυκείου διαθέσιμα εδώ --> 27%CE%BF%CF%82%20%CE%A0%CE%9C%CE%94%CE%A7%202013%20-%20%CE%98%CE%95...

Προβολές: 2052

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

Σε ευχαριστούμε Αντώνη. Τα ξεχάσαμε...

.... επιτέλους , κατάφερα να κλέψω χρόνο από την καθημερινότητα μου και να ασχοληθώ με τον αγαπημένο μου ΠΜΔΧ.

Μερικά σχόλια....

... περί ασκήσεων

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ 1η άσκηση σε συνδυασμό με οργανική και υποδειγματική αύξηση δυσκολίας στα υποερωτήματα ( και για όσους θυμούνται ---> http://ylikonet1.blogspot.gr/search/label/6.%CE%99%CE%BF%CE%BD%CF%8... )

ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ - για διαγωνισμό τέτοιου επιπέδου - η 3η άσκηση ( οργανική ). Πρέπει να μπήκε τελευταία στιγμή

2η ΑΣΚΗΣΗ .... UNFAIR ... Η άσκηση ξεκινά με μια πάρα πολύ δύσκολη ισοστάθμιση σε μια  αντίδραση οξειδοαναγωγής που κατα πάσα πιθανότητα δεν μπορεί να λύσει ο μέσος μαθητής. Θα μπορούσε να βρίσκεται στο τέλος της άσκησης και να κρίνει το 20 και όχι να παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ( είναι η 1η στοιχειομετρία της άσκησης ). Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι μαθητές , ούτε κάν την ξεκίνησαν.

Καλά σε γενικές γραμμές τα πολλάπλής

Δεν καταλαβαίνω τι επιδίωκε με το ερώτημα 2

.... με ενοχλεί το μέτρημα της 19 ενώ η παρακάτω τριάδα ήταν εξαιρετική 

Εδώ οι απαντήσεις των θεμάτων από την ΕΕΧ.

Δεν καταλαβαίνω τι επιδίωκε με το ερώτημα 2...

Υποθέτω να σκεφτεί ο μαθητής ότι η διαφορά μεταξύ ΗΝΟ3 και ΝΟ2+ είναι το ΟΗ- και όχι το «κλασικό» Η+ που ψάχνει συνήθως; (αυτή την αντίδραση την έχει και σε άσκηση στο σχολικό, αλλά εκεί ζητάει το θειικό)

... Η άσκηση ξεκινά με μια πάρα πολύ δύσκολη ισοστάθμιση σε μια  αντίδραση οξειδοαναγωγής που κατα πάσα πιθανότητα δεν μπορεί να λύσει ο μέσος μαθητής...

Όμως έδινε όλα τα αντιδρώντα και τα προϊόντα, οπότε θα μπορουσε να βγει από την υλη της Β’ Θετικής:

FeS2 + O → Fe2O + SO2

Fe:  +2 -> +3   ΣΜΑΟ=1*1=1 -> συντελεστής 1 στο Ο2

Ο:    0 -> -2    ΣΜΑΟ=2*2=4  -> συντελεστής 4 στο FeS2

Στο 2ο μελος:  ισοσταθμιση σιδηρου ->  2 στο Fe2O3

ισοσταθμιση θείου -> 8 στο SO2

Ισοστάθμιση οξυγόνου: 2ο μελος =22 άτομα, ενω στο 1ο μελος =2 άτομα, διαφορά = 20 άτομα

Άρα χρειαζόμαστε και 10 μόρια Ο2 ακόμα στο 1ο μέλος.

Το ένα μόριο οξυγόνου δρα ως οξειδωτικό και τα άλλα 10 μόρια για την ισοστάθμιση μάζας.

4 FeS2 + (1+10) O → 2 Fe2O + 8 SO2

Αντίστοιχες εξισώσεις στη Β’ είναι αυτές που έχει το βιβλίο με την αντίδραση μετάλλων με νιτρικό οξύ:

Ο Αg οξειδώνεται σε AgNO3 και το αραιό διάλυμα ΗΝΟ3 ανάγεται σε ΝΟ.

Για να σχηματιστούν τα 3 mol AgNO3 χρειάζονται άλλα 3 mol ΗΝΟ3 (τα οποία δρουν ως οξύ). Δηλαδή στην προκειμένη περίπτωση το ΗΝΟ3 έχει διπλό ρόλο, δρα ως οξειδωτικό και ως οξύ.

Ο μεσος μαθητής ισως δεν έβγαζε γενικα μια αντιδραση οξειδοαναγωγης, εκτος απο τις κλασικες που μαθαινει στην οργανικη. (Αλλά... υποτιθεται οτι ο διαγωνισμος δεν είναι για τους μέσους μαθητές, έτσι δεν είναι; Δυστυχώς δε γνωρίζω πολλά γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το διαγωνισμό αυτό.)

Εμένα άλλο μου έκανε εντύπωση... Αυτά τα θέματα τα έλυνε άνετα ένας (έστω δυνατός) μαθητής σε 3 ώρες;

FeS2 + O → Fe2O + SO2

Fe:  +2 -> +3   ΣΜΑΟ=1*1=1 -> συντελεστής 1 στο Ο2

Ο:    0 -> -2    ΣΜΑΟ=2*2=4  -> συντελεστής 4 στο FeS2

Γιατί δεν βάζεις στους υπολογισμούς σου για την Δ(ΑΟ) και το S που από -1 πάει σε +4 ? Εκεί εντοπίζω την δυσκολία της ισοστάθμισης .... 

Εγω σε αυτές τις περιπτώσεις ( όπου έχουμε 3 στοιχεία να μεταβάλλουν τον ΑΟ ) μετρώ

Fe:  +2 -> +3   ΣΜΑΟ=1*1= 

S:    -1 -> +4   ΣΜΑΟ= 5*2=10  ---- Άρα συντελεστής 11 στο Ο2

Ο:    0 -> -2    ΣΜΑΟ=2*2= 4 ----- αρα συντελεστής 4 στο FeS2

υγ ... Το σχόλιο μου για τον χαρακτηρισμό της ερώτησης 2 έχει να κάνει με την ανακολουθία στην διδακτική λογική που επι ένα κεφάλαιο ( και μια ολόκληρη θεωρία B-L) προσπαθείς να διδάξεις στον μαθητή ότι η ελευθέρωση του ιόντος ΟΗ στο διάλυμα είναι αποτέλεσμα της πρόσληψης Η+ που προέρχεται από το Η2Ο και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την εμφάνιση ΟΗ .... και του βάζεις μια άσκηση ( και στο σχολικό και στο ΠΜΔΧ ) που η μία ουσία είναι οξύ γιατί λειτουργεί ώς πρωτονιοδότης και η άλλη λειτουργεί ως βάση επειδή ελευθερώνει / διαφέρει κατα ΟΗ .... 

Αντώνης Μπαλτζόπουλος είπε:

Γιατί δεν βάζεις στους υπολογισμούς σου για την Δ(ΑΟ) και το S που από -1 πάει σε +4 ? Εκεί εντοπίζω την δυσκολία της ισοστάθμισης .... 

Για τον ευνόητο λόγο... Το ένα μάτι έβλεπε το σίδηρο το άλλο μάτι είχε κλείσει από τη νύστα! Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελά...(γελά, λέει!!)

Φυσικά έχεις απόλυτο δίκιο... κι εγώ δεν ξανακάνω υπολογισμούς βραδιάτικα!

(Είδες όμως τι ωραία που βγήκανε και τα άλλα και τι καλά που το δικαιολόγησα;; εμ, εγώ φταίω που μου φάνηκαν όλα μια χαρά; )

Αντώνης Μπαλτζόπουλος είπε:

.... επιτέλους , κατάφερα να κλέψω χρόνο από την καθημερινότητα μου και να ασχοληθώ με τον αγαπημένο μου ΠΜΔΧ.

Μερικά σχόλια....

... περί ασκήσεων

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ 1η άσκηση σε συνδυασμό με οργανική και υποδειγματική αύξηση δυσκολίας στα υποερωτήματα ( και για όσους θυμούνται ---> http://ylikonet1.blogspot.gr/search/label/6.%CE%99%CE%BF%CE%BD%CF%8... )

ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ - για διαγωνισμό τέτοιου επιπέδου - η 3η άσκηση ( οργανική ). Πρέπει να μπήκε τελευταία στιγμή

2η ΑΣΚΗΣΗ .... UNFAIR ... Η άσκηση ξεκινά με μια πάρα πολύ δύσκολη ισοστάθμιση σε μια  αντίδραση οξειδοαναγωγής που κατα πάσα πιθανότητα δεν μπορεί να λύσει ο μέσος μαθητής. Θα μπορούσε να βρίσκεται στο τέλος της άσκησης και να κρίνει το 20 και όχι να παίζει τόσο σημαντικό ρόλο ( είναι η 1η στοιχειομετρία της άσκησης ). Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι μαθητές , ούτε κάν την ξεκίνησαν.

Καλά σε γενικές γραμμές τα πολλάπλής

Δεν καταλαβαίνω τι επιδίωκε με το ερώτημα 2

.... με ενοχλεί το μέτρημα της 19 ενώ η παρακάτω τριάδα ήταν εξαιρετική 

στην ερώτηση 21 του ΠΜΔΧ έδωσαν σαν σωστη απάντηση το: α

μήπως ομως ειναι το :β

Τα αλατα ΝaCl και  ΝαΝΟ3 είναι  ουδέτερα αλατα. Αρα για να φτασουμε σε pH>7{ η φαινολοφθαλεινη δινει  ροζχρωμα σε pH >8,3(σε 25oC)} μήπως πρέπει να προσθέσουμε μερικές σταγόνες βασης παραπανω ;

τα αλλα αλατα εχουν βασικο χαρακτηρα οποτε και με την πληρη εξουδετερωση μπορει να πετυχουν το απαιτουμενο pH . Το ΗCOONa για ιδια C εχει μικροτερο pH απο το αιθανικο νατριο.

Δεν είχα δεί τις απαντήσεις .... και εγω απαντώ το β ( ακολουθώντας μια διαφορετική διαδρομή )

Εάν κατατάσσαμε τα 4 διαλύματα με βάση το αρχικό του pH θα λέγαμε ότι ... ότι στα αρχικά pH ισχύει 

HCl = HNO3 < HCOOH < CH3COOH .... οπότε για να φτάσεις στο pH= περίπου 8 θα χρειαστείς ποσότητες ΝαΟΗ που είναι οι ανάλογα HCl = HNO3 > HCOOH > CH3COOH ( συγκρίνοντας τις αποστάσεις pH που έχεις να  ... καλύψεις )

Εκτός εάν ο ποιητής εννοεί - πάντως δεν το κάνει καλά - το ερώτημα για την ποσότητα του ΝαΟΗ που εξουδετερώνει την ίδια ποσότητα οξέων ανεξάρτητα με την ισχύ τους ( και με την ίδια στοιχειομετρία αντίδρασης εγουδετέρωσης )

RSS

Φόρουμ συζητήσεων

Τα θέματα του 28ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Χημείας 52 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την Χαρκοπλιάς Κώστας. Τελευταία απάντηση από τον/την ΑΝΤΩΝΗΣ ΧΡΟΝΑΚΗΣ 24 Ιουν.

Οργανικές συνθέσεις ή καλομελέτα κι έρχεται

Ξεκίνησε από τον/την Θοδωρής Βαχλιώτης 22 Ιουν.

γαλακτικο οξυ και αλογονοφορμικη 11 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την Δημητρης Παπαγεωργιου. Τελευταία απάντηση από τον/την Δημητρης Παπαγεωργιου 10 Ιουν.

Χημεία Βιοχημεία 2014 13 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΟΥΚΑΤΖΗΣ. Τελευταία απάντηση από τον/την Dimitris V. 9 Ιουν.

Άρθρα Χημείας από τα τεύχη "Εκπαιδευτικοί Προβληματισμοί" 7 απαντήσεις 

Ξεκίνησε από τον/την Χαρκοπλιάς Κώστας. Τελευταία απάντηση από τον/την Πολυνίκης Λατζώνης 9 Ιουν.

Κορυφαία μήνα

1. Υπάρχουν λάθη στο βιβλίο "Θέματα Φυσικής";

Δημοσιεύθηκε από το χρήστη Θρασύβουλος Μαχαίρας στις 12 Ιούλιος 2014

3. Καλοκαιρινή συνάντηση φίλων της "Νησίδας μας"

Ιούλιος 5, 2014 από 12:30pm έως 9:30pm στο Ξυλόκαστρο Κορινθίας ...η ακριβής θέση μετά την ανακοίνωση των ανέμων από την ΕΜΥ

Οργάνωση: Γκενές Δημήτρης

5. Η Τράπεζα της Α Λυκείου σε Word

Προστέθηκε από το χρήστη Γρηγόρης Μαλάμης στις 4 Ιούλιος 2014

© 2014   Created by Διονύσης Μάργαρης.   Με την υποστήριξη του

Διακριτικά  |  Αναφορά προβλήματος  |  Όροι χρήσης