Σε πόσο χρόνο θα φτάσει κάτω;

11-14Δημοσιεύτηκε από τον/την Διονύσης Μητρόπουλος στις 6 Μάιος 2011 και ώρα 5:40

Τρία συμπαγή και ομογενή σώματα, ορθογώνιο παραλληλεπίπεδο Σ1, λεπτός δακτύλιος Σ2 και σφαίρα Σ3, είναι κατασκευασμένα από το ίδιο υλικό και παρουσιάζουν τον ίδιο συντελεστή τριβής μολορ=μ=0,5 με κεκλιμένο επίπεδο γωνίας κλίσης φ=53º.

Αν αφήσουμε το Σ1 ελεύθερο στην κορυφή του κεκλιμένου …

 

Συνέχεια ΕΔΩ

 

(ή και στο blogspot)

 

Τα σχόλια

moiΣχόλιο από τον/την Κυριακόπουλος Γιάννης στις 6 Μάιος 2011 στις 14:12

Είναι περίεργο και όμως αληθινό. Παρά το κατρακύλισμα φτάνουν μαζί.

Και οι δύο Διονύσηδες ασχολούνται με ολίσθηση. Για φαντάσου να ….

1-59Σχόλιο από τον/την Παπασγουρίδης Θοδωρής στις 6 Μάιος 2011 στις 14:20

Διδακτικότατο…..

Το έχω σκεφθεί πολλές φορές, ας το γράψω λοιπόν:

Φαντάζομαι ένα βιβλίο Φυσικής, με συγγραφική ομάδα:

Μητρόπουλος-Σταματόπουλος: το θεωρητικό μέρος

Κυριακόπουλος: εφαρμογές ip και σύνδεση θεωρίας με εφαρμογές

Κουντούρης: προτεινόμενες εργαστηριακές δραστηριότητες

Μάργαρης: ασκήσεις και φύλλα εργασίας

Κουντούρης-Ανδρεάδης-Γκενές: Κριτές, διορθώσεις κειμένων

Φιορεντίνος – Ν. : ένθετα με αναφορά σε σύγχρονες θεωρίες

Στεργιάδης: Ασκήσεις για καθηγητές-Διαθεματικές δραστηριότητες

Πόσα θα είχαμε να κερδίσουμε όλοι……

moiΣχόλιο από τον/την Κυριακόπουλος Γιάννης στις 6 Μάιος 2011 στις 14:27

Βάλε κι τον εαυτό σου και φύγαμε.

Σχόλιο από τον/την Στεργιάδης Ξενοφών στις 6 Μάιος 2011 στις 16:03

Θοδωρή προφανώς και καταλαβαίνω ότι εξαίρεσες τον εαυτό σου για λόγους δεοντολογίας, όμως συμφωνώ με τον Κυριακόπουλο.Επειδή όμως επειδή και εμένα με έχει απασχολήσει από καιρό το θέμα , θα ήθελα να καταθέσω δημοσίως την πρόταση μου:Ακόμα και μετά από αιώνες βρίσκονται γραπτά κείμενα σε μορφή παπύρων, η επιγραφών κλ.π.Παρά την αλματώδη εξέλιξη της τεχνολογίας δεν είμαι βέβαιος άν οι μαγνητικοί δίσκοι τα flash memories κλπ θα δείξουν την ίδια αντοχή στον χρόνο.Μήπως λοιπόν “εις ανάμνησιν” τα πεπραγμένων αυτού του δικτύου θα έπρεπε μια επιλογή από τη δουλειά που έχει αναρτηθεί να πάρει τη μορφή ενός βιβλίου, που θα απευθύνεται και σε μαθητές και σε διδάσκοντες;

Σπεύδω να αυτοελέγξω την “ματαιοδοξία μου” λέγοντας ότι δεν φιλοδοξώ να μείνουν κάποια κείμενα στο διηνεκές, αλλά προτάσσω το “εις ανάμνησιν” και προς αποφυγή κάθε δεύτερης σκέψης προτείνω -είτε βρεθεί  είτε δεν βρεθεί πρόθυμος εκδοτικός οίκος -τα όποια έσοδα και συγγραφικά δικαιώματα να κατατεθούν υπέρ κοινωφελούς ιδρύματος(π.χ “Χαμόγελο του παιδιού”.Τελειώνω με τη σκέψη ότι το εγχείρημα θα ήταν πιο συναρπαστικό με την συνύπαρξη του Θρασύβουλου Μαχαίρα και την καταγραφή των απόψεών του.

1-5Σχόλιο από τον/την ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΟΓΡΑΜΑΤΖΑΚΗΣ στις 6 Μάιος 2011 στις 17:18

Αισθανομαι πολυ ομορφα γιατι…βρηκα μια παρεα που εχει ονειρα και αυτο δινει ελπιδα …

Να’σται καλα ολοι.

%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%ae-30Σχόλιο από τον/την Διονύσης Μάργαρης στις 6 Μάιος 2011 στις 17:23

Γιάννη, διάλεξε ομάδα!!! Και συ μέσα (Ο Θοδωρής είναι, αλλά δεν μας είπε σε ποια..)
1-5Σχόλιο από τον/την ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΟΓΡΑΜΑΤΖΑΚΗΣ στις 6 Μάιος 2011 στις 18:02
Προς το παρων…θα συμμετεχω στις προπονησεις…εσεις ειστε αρκετο χρονο μαζι και γνωριζεται πιο καλα το συστημα που παιζει η ομαδα…Μπορω ομως με τον Βαγγελη να μπω στην ομαδα …του ψαροντουφεκου ?????.
11-14Σχόλιο από τον/την Διονύσης Μητρόπουλος στις 6 Μάιος 2011 στις 19:03

Θοδωρή μου βάζεις τα … δύσκολα! Αυτό χρειάζεται απ’ όλους συμπαράσταση!

Η μετριοφροσύνη σου σε τιμά 🙂

… και συμφωνώ με όλους!

(και με το Γιάννη για το ψαροντούφεκο, αν και τελευταία … κωλύομαι κάπως :-))

11-14Σχόλιο από τον/την Διονύσης Μητρόπουλος στις 6 Μάιος 2011 στις 19:29

Αφήσαμε όμως έξω συναδέλφους – στυλοβάτες: Τον Χρήστο τον Ελευθερίου με τις απίθανες ιδέες (παρόλο που έκανε νερά φέτος!), τον Κώστα το Μυσίρη που έχει κάνει τα 4α θέματα θεσμό, και τόσους που καθημερινά προσφέρουν … 🙂
1-59Σχόλιο από τον/την Παπασγουρίδης Θοδωρής στις 6 Μάιος 2011 στις 20:46

Προφανώς και η προσφορά του Χρήστου Ελευθερίου και του Κώστα Μυσίρη είναι σημαντικότατη

και δεν τους …….. ξέχασα, όπως και πολλών άλλων νεότερων και παλαιότερων( Ο Μυρογιάννης

τείνει να μας πείσει ότι το δίκτυο πρέπει να μετονομαστεί σε ΥΦΜ αντί ΥΦΧ, δηλαδή Υλικό Φυσικής Μαθηματικών)

Απλά, ανήκουν στην ομάδα <50 years old…….( Ο Ανδρεάδης κάνει το….”νεαρό”, αλλά …..έχει

προδοθεί). Ο Σταματόπουλος σίγουρα είναι  <50 years old, αλλά αυτός είπαμε ως “Λιονέλ Μέσι”

παίζει σε όλες τις κατηγορίες…….

 

Για το Θρασύβουλο, τα λόγια είναι περιττά…….και η γνώμη μου διατυπωμένη πολλές φορές

Κάθε του ανάρτηση, μάθημα “διδακτικής της Φυσικής”, τουλάχιστον για μένα.

Πέρα από την πλάκα, αυτό που θίγει ο Ξενοφώντας, νομίζω ότι πρέπει να είναι ο επόμενος

στόχος του ΥΦΧ και ίσως αξίζει στην επόμενη συνάντηση να το συζητήσουμε

 

 

(Visited 59 times, 1 visits today)
Subscribe
Ειδοποίηση για