Μια εισαγωγή στην Ειδική Σχετικότητα

Δημοσιεύτηκε από το χρήστη Γιώργος Παπαδημητρίου στις 3 Νοέμβριος 2012 στις 15:31 στην ομάδα Φυσική για φοιτητές

Η ιδέα για τη συγγραφή αυτών των σημειώσεων προήρθε από μία απαίτηση ενός μαθητή μου της Γ Λυκείου Ναυπάκτου για μία κατανοητή εισαγωγή στη Σχετικότητα. Αν και το αποτέλεσμα ξεπέρασε λίγο τη λυκειακή φυσική, και είναι μακράν του να θεωρηθεί πλήρες και ολοκληρωμένο, οι σημειώσεις προσφέρονται σε όλους όσους ενδιαφέρονται.

Σαν ανταπόδοση της (μεγάλης) προσφοράς όλων στον παρόντα ιστότοπο, αλλά και ιδιαίτερα στον Δ. Μάργαρη, αφιερώνονται σε όλα (ενεργά και μη) μέλη του ylikonet.gr

Επίσης, είναι μία επίδειξη των δυνατοτήτων του LaTeX (XeLaTeX συγκεκριμένα) στη συγγραφή κειμένου και τη δημιουργία γραφικών. Όλα τα σχήματα έγιναν με κώδικα (TikZ) μέσα στον κώδικα του LaTeX.

Τα λάθη και οι παραλήψεις είναι ανθρώπινα…

Relativity

Τα σχόλια

1-5Απάντηση από τον/την ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΟΓΡΑΜΑΤΖΑΚΗΣ στις 3 Νοέμβριος 2012 στις 16:51

Kαλησπέρα Γιώργο θέλω να σ’ευχαριστήσω για την αφιέρωση γιατί αισθάνομαι ενεργό μέλος σάυτήν την παρέα.

Έχεις κάνει μια πολύ καλή προσπάθεια…” για μια κατανοητή εισαγωγή στην Σχετικότητα ”.

Έτσι αν ”ακούσουμε ” τον θεμελιωτή της Albert Einstein ότι :

Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα. 

Νομίζω ότι το πέτυχες. Να’σαι καλά.

a1-6 Απάντηση από τον/την Γκενές Δημήτρης στις 3 Νοέμβριος 2012 στις 20:06

Γιώργο καλησπέρα

Αφιέρωσα 3 ώρες ώσπου έφτασα στις εφαρμογές…

Έφαγα πόρτα ήδη από την 2η εφαρμογή…

Δεν κατάφερα να παραμείνω συναλλοίωτος με τους μετασχηματισμούς σου

( “ως θα όφειλε κάθε καθώς πρέπει φυσικός” )

Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα το βάλω κάτω…

Θα προσπαθήσω να αποδείξω ( τουλάχιστον στον εαυτό μου )

ότι διάλεξες την καλύτερη σχέση σύνοψης -πλήρους

Πολλά πολλά συγχαρητήρια και

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

moiΑπάντηση από τον/την Κυριακόπουλος Γιάννης στις 4 Νοέμβριος 2012 στις 9:18

Συγχαρητήρια και από εμένα.

a2-1 Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 4 Νοέμβριος 2012 στις 12:26

    Μπράβο και από μένα Γιώργο.

%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%ae-30Απάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης στις 4 Νοέμβριος 2012 στις 20:05

Γιώργο, κοιτάζω τώρα την  σπουδαία εργασία σου. Σε ευχαριστώ για την αφιέρωση και ελπίζω να φανεί πολύ χρήσιμη στους φοιτητές που θα ενδιαφερθούν. Να είσαι καλά και να προσφέρεις πάντα σπουδαίο υλικό, όπως το παραπάνω.

Μετά από ταξίδι δεν έχω μυαλό για μελέτη (θα το κάνω σε πρώτη ευκαιρία), αλλά ο Δημήτρης μου θύμισε εμένα, πριν λίγα!!! χρόνια όταν φοιτητής ων, κάθησα να μελετήσω από σημειώσεις σχετικότητα….

againmeΑπάντηση από τον/την Δημητρακοπουλος Μιχαλης στις 5 Νοέμβριος 2012 στις 14:46

Εξαιρετικη δουλεια αν και προσωπικα εχω απομακρυνθει τοσα χρονια απο αυτο το επιπεδο και μου ‘ρχονται λιγακι ζορικα
Απάντηση από τον/την Γιώργος Παπαδημητρίου στις 5 Νοέμβριος 2012 στις 20:01

Σας ευχαριστώ θερμά όλους.

a5 Απάντηση από τον/την Θρασύβουλος Μαχαίρας στις 5 Νοέμβριος 2012 στις 22:26

Ετοιμαζόμουνα να κάνω ανάρτηση και το είδα. Το κατέβασα να το διαβάσω και να ξαναθυμηθώ.

Μπράβο Γιώργο.

Ειλικρινά σε ευχαριστώ γιατί μου έδωσες πολύ κόπο σου…

againme Απάντηση από τον/την Δημητρακοπουλος Μιχαλης στις 7 Νοέμβριος 2012 στις 10:43

Χθες λογω “…του φαντασματος στην μηχανη” το συστημα δεν μου εδινε την δυνατοτητα επικολλησης φωτογραφιας.

Τωρα που λειτουργει κανονικα ηθελα να πω οτι συμπτωματικα αυτες τις μερες μου χαρισε ενας καλος φιλος και θα προσπαθησω να το διαβασω το παρακατω:

1032769779-1 Απάντηση από τον/την Κωστης Λελεδακης στις 4 Αύγουστος 2013 στις 12:16

Συνάδελφε, συνοδοιπόρε και συνεργάτη, Γιώργο,

Μόλις τελείωσα τη δευτερη (η πρώτη ήταν το Νοέμβρη) ανάγνωση-προσπαθεια μελέτης και ακόμα δεν εχω καταφέρει να ξεκαθαρίσω αν αυτό το τετραγωνάκι στον τελευταιο σου τύπο είναι “σφάλμα εκτύπωσης” ή παριστάνει πραγματικό σύμβολο φυσικού μεγέθους… lol

Η εργασία αυτή μου έδωσε πολλά (και σίγουρα έχει να μου δώσει περισσότερα)… Αλλά μόλλον πως την έβγαλες κακή εποχή, οπότε ελπίζω το σχόλιό μου να την θυμήσει σε όσους δε βρήκαν χρόνο να τη διαβάσουν το Νοέμβρη…

Να σαι καλά

Απάντηση από τον/την Mανώλης Χανιωτάκης στις 3 Ιούλιος 2014 στις 4:07

Φοβερή δουλειά!
Πολλά μπράβο !!!

ΥΓ: Είναι η Ντ-Αλαμπερτιανή αν δεν κάνω λάθος !

 

(Visited 89 times, 1 visits today)
Subscribe
Ειδοποίηση για