Σχετικιστική Κινηματική στην απλή (μονοδιάστατη) περίπτωση σταθερής δύναμης.

a2-1Δημοσιεύτηκε από το χρήστη Φιορεντίνος Γιάννης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 18:13 στην ομάδα Φυσική για φοιτητές

Με αφορμή σχετική ερώτηση τουμαθητή Χρήστου Καλουδά:

Σχετικιστική Κινηματική στην απλή (μονοδιάστατη) περίπτωση σταθερής…

Τα σχόλια

 

a2-1Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 18:18

     Με το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει ασχοληθεί διεξοδικά ο Γιάννης Δογραματζάκης στην ανάρτησή του:

“Το αδιέξοδο στη διδασκαλία …της επιταχυνόμενης κίνησης φορτισμέν…

%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%ae-32 Απάντηση από τον/την Σαράντος Οικονομίδης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:16

Συγχαρητήρια Γιάννη για την εξαιρετική εργασία που απαντά όπως φαίνεται και σε ερωτήματα μαθητών όπως και αυτή του Γιάννη Δογραματζάκη να είσαστε καλά.

a2-1 Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:17

     Αφιερωμένη στο Δημήτρη Αναγνώστου και τον Σαράντο Οικονομίδη.

%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%ae-32Απάντηση από τον/την Σαράντος Οικονομίδης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:21

Γιάννη μεγάλη μου τιμή η αφιέρωσή σου αυτή.

moi Απάντηση από τον/την Κυριακόπουλος Γιάννης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:27

Μας βγάζεις ασπροπρόσωπους.

Και έλεγα δεν θα απαντήσει κανείς στο παιδί;

a2-1 Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:28

     Καλησπέρα Σαράντο.

Γράφαμε μαζί!

Σε ευχαριστώ πολύ. Σε ευχαριστώ για όλα όσα μας προσφέρεις. Για τις σπουδαίες εργασίες σου που μοιράζεσαι μαζί μας και πλουτίζεις τις γνώσεις μας!

Πράγματι διαβάζοντας την σπουδαία εργασία του Γιάννη, σκέφθηκα να ασχοληθώ με το θέμα. Στη συνέχεια λόγω έλλειψης χρόνου…εγκατέλειψα την ιδέα, και την …ξαναθυμήθηκα με την ερώτηση του Χρήστου.

1-5 Απάντηση από τον/την ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΟΓΡΑΜΑΤΖΑΚΗΣ στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:35

Γιάννη …ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή  εργασία.

”Ξεχρέωσες ”…την απουσία.

Να’σαι καλά φίλε Γιάννη.

a2-1Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:44

     Συνονόματοι σας ευχαριστώ πολύ!

Να είστε πάντα καλά!

1-58Απάντηση από τον/την Νίκος Ανδρεάδης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:47

Γιάννη ευχαριστώ για την εργασία που μας πρόσφερες και μας κάνει να θυμόμαστε ότι υπάρχει και άλλη φυσική που τείνουμε να ξεχάσουμε 🙂

a2-1 Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 19:58

       Δημήτρη, Νίκο σας ευχαριστώ πολύ!

Σας ευχαριστώ επίσης για τις εξαιρετικές εργασίες που απλόχερα μας προσφέρετε.

Να είστε καλά!

a5-1 Απάντηση από τον/την Εμμανουήλ Λαμπράκης στις 15 Μάρτιος 2013 στις 20:13

Γιάννη καλησπέρα.

Πίστεψε με ότι μόλις είδα την ερώτηση του μαθητή ήμουν σίγουρος ότι θα απαντούσες. Με μεγάλη χαρά διάβασα τα όσα γράφεις και ένοιωσα ένα ευχάριστο δροσερό αεράκι να έρχεται από το παρελθόν….πράγματα όμορφα ξεχασμένα. Γιάννη σε ευχαριστώ ειλικρινά.

00-3 Απάντηση από τον/την Κορκίζογλου Πρόδρομος στις 15 Μάρτιος 2013 στις 20:56

Γιάννη εύγε!!! Η ανάλυσή σου κατανοητή και από μαθητή. Ανάρτησε κι άλλα τέτοια, να θυμηθούμε τα νιάτα μας.

 Απάντηση από τον/την Mανώλης Χανιωτάκης στις 16 Μάρτιος 2013 στις 0:19

 Πολύ ωραία η παρουσίασή σας!

a3Απάντηση από τον/την Κορφιάτης Ευάγγελος στις 16 Μάρτιος 2013 στις 0:24

Γιάννη και από εμένα συγχαρητήρια.

a2-1Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 16 Μάρτιος 2013 στις 11:42

    Καλημέρα σε όλους τους φίλους.

Μανώλη, Πρόδρομε, Μανώλη, Βαγγέλη σας ευχαριστώ πολύ!

Να είστε πάντα καλά!

a1-6 Απάντηση από τον/την Γκενές Δημήτρης στις 16 Μάρτιος 2013 στις 12:58

Α πα πα

Νόμιζα ότι αυτό θα είχε λιγότερη δουλειά…και ανέβαλα για αργότερα

το πόνημα του Κορφιάτη για το γυροσκόπιο

να πάω υποτίθεται σε κάτι πιο “βατό” αλλά …δεν το φαντάστηκα που το πήγαινες …

Μπράβο Γιάννη.

Πάντα έχεις κάτι διαφορετικό για μας…Ευχαριστούμε.

a2-1 Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 16 Μάρτιος 2013 στις 13:14

      Καλημέρα Δημήτρη.

Σε ευχαριστώ πολύ!

(Τώρα μελετάω και εγώ την πραγματεία του Βαγγέλη. Έχω αρχίσει από το μαθηματικό παράρτημα. Μιλάμε για άλλο επίπεδο…)

Να είσαι πάντα καλά!

1Απάντηση από τον/την Καλουδάς Χρήστος στις 18 Μάρτιος 2013 στις 18:41

Να ευχαριστήσω πολύ τον κύριο Γιάννη Φιορεντίνο, πραγματικά με βοήθησε πάρα πολύ με αυτή την εξαιρετική εργασία 🙂 Σας εύχομαι τα καλύτερα!

1Απάντηση από τον/την Στεργιάδης Ξενοφών στις 18 Μάρτιος 2013 στις 20:34

Γιάννη καλησπέρα, μπράβο και γι αυτήν την εργασία σου σ΄ένα θέμα που συνδυάζει τη σχετικότητα με την κλασσική μηχανική.

a2-1Απάντηση από τον/την Φιορεντίνος Γιάννης στις 19 Μάρτιος 2013 στις 18:38

Καλησπέρα σε όλους.
Χρήστο, σου εύχομαι καλή συνέχεια στις σπουδές σου και να καταφέρεις να πραγματοποιήσεις όλα τα όνειρά σου.

Ξενοφώντα σε ευχαριστώ πολύ. Να είσαι πάντα καλά.

1Απάντηση από τον/την Καλουδάς Χρήστος στις 19 Μάρτιος 2013 στις 23:36

σας ευχαριστώ πάρα πολύ, ελπίζω πάντα να έχουμε όλοι όρεξη και μεράκι για να μελετάμε και να αναλύουμε φυσική 🙂

 

(Visited 49 times, 1 visits today)
Subscribe
Ειδοποίηση για