Maria Curie: Το θαύμα της επιστήμης

«Ανήκω σε αυτούς που πιστεύουν ότι η επιστήμη έχει σπουδαία ομορφιά», έλεγε η Μ. Κιουρί. «Ένας επιστήμονας στο εργαστήριό του δεν είναι μόνο ένας τεχνίτης: είναι επίσης ένα παιδί αντιμέτωπο με τα φυσικά φαινόμενα που το εντυπωσιάζουν όπως τα παραμύθια. Δεν είναι σωστό να πιστέψουμε ότι ολόκληρη η επιστημονική πρόοδος περιορίζεται σε μηχανισμούς, γρανάζια, εργαλεία, ακόμη και αν αυτά τα μηχανήματα έχουν την ομορφιά τους.

http://tinanantsou.blogspot.gr/2014/09/maria-curie.html

(Visited 55 times, 1 visits today)
Subscribe
Ειδοποίηση για
1 Σχόλιο
Inline Feedbacks
Όλα τα σχόλια
Ελευθερία Νασίκα
Αρχισυντάκτης
5 έτη πριν

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση
 Απάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 8:30

Καλημέρα Τίνα.

Η Μαρία Κιουρί είναι πράγματι μια σπουδαία προσωπικότητα. Μια Πολωνέζα και όχι Γαλλίδα βέβαια, άσχετα αν έζησε (παντρεύτηκε πήρε και το όνομα του συζύγου) και δούλεψε στη Γαλλία.

Αν δεν μου διαφεύγει κάτι, κατέχει και ένα μοναδικό ρεκόρ.

Έχει πάρει δύο Νόμπελ!!!

Ένα Φυσικής και ένα Χημείας.

Αν προσθέσουμε, ότι και η κόρη της έχει πάρει Νόμπελ, τότε το θέμα αποκτά και άλλη διάσταση…

Απάντηση από τον/την Τίνα Νάντσου στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 8:33

Έχεις δίκιο Διονύση ήταν από την Πολωνία και μετά πήρε την Γαλλική υπηκοότητα. Το διορθώνω αν και το αρχικό άρθρο την αναφέρει ως Γαλλίδα. Να είσαι καλά.

Απάντηση από τον/την Γκενές Δημήτρης στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 10:11

Καλημέρα.

Τίνα πολύ όμορφο.

Διονύση δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ο σύζυγος πήρε το επώνυμο της … αν θυμάμαι καλά ως έμπρακτη συμπαράσταση στους αγώνες της στο φεμινιστικό κίνημα … πρέπει να το ελέγξω όμως.

 Απάντηση από τον/την Γκενές Δημήτρης στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 10:24

Όχι τελικά λάθος έκανα.

Η Μαρί πήρε το όνομα του συζύγου της Πιερ Κιουρί ….

Η κόρη της Ιρέν που την διαδέχτηκε στο εργαστήριο παντρεύτηκε με τον Ζαν Φρέντερικ ο οποίος πήρε το όνομα Ζαν Κιουρί και οι 4 Κιουρί δούλεψαν στο ίδιο εργαστήριο και βραβεύτηκαν για εργασίες πάνω στην Ραδιενέργεια …!

Απάντηση από τον/την Γκενές Δημήτρης στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 10:37

Πέντε !?!

5 τελικά φυσικοί με το επώνυμο Κιουρί διότι στο ίδιο εργαστήριο είχε δουλέψει και ο Ζάκ κιουρί αδελφός του Πιερ ( κουνιάδος της Μαρί ).

Τελικά οι Κιουρί και οι Δαρβίνοι είναι εκτός συναγωνισμού στην οικογενειοκρατία.

 Απάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 11:24

Βλέπω ότι έχεις …εντρυφήσει Δημήτρη πάνω στο θέμα!!!

Ερώτηση:

Πώς τέλειωσε τον βίο, ο σύζυγος Πιερ;

Τον πάτησε το κάρο!!!

Πριν τα αυτοκίνητα, σκότωναν σε τροχαία ατυχήματα, τα κάρα…

 Απάντηση από τον/την Γκενές Δημήτρης στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 11:48

Α … αυτό δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου … θα το θυμόμουνα

Γι αυτό δεν υπάρχουν πια μάγκες … άλλοι από τραίνο, άλλοι από κάρο.. .

Πάντως η Μαρί πέθανε το 1934  σε ηλικία 67 χρονών αφού ταλαιπωρήθηκε πολλά χρόνια προσπαθώντας να αντιμετωπίσει τα συμπτώματα της απλαστικής αναιμίας  ( ιονίζουσες ακτινοβολίες, χημικά …. )

 Απάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 11:59

Και δεν ήταν η μόνη Δημήτρη…

Όλοι οι πρωτοπόροι στην έρευνα των ακτινοβολιών και της ραδιενέργειας, πέθαναν από καρκίνο.

Και η κόρη Ιρέν..

Απάντηση από τον/την Τίνα Νάντσου στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 18:58

Έχει ενδιαφέρον πάντως το ότι και η κόρη της Μαρί πήρε Νόμπελ. Για τον Ζακ Κιουρί δεν το γνώριζα και για τον Δαρβίνο θα το ψάξω. Να είστε καλά συνάδελφοι.

 Απάντηση από τον/την ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΑΣΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ στις 1 Οκτώβριος 2014 στις 23:37

το οικογενειακό δέντρο των Curie

 Απάντηση από τον/την Τίνα Νάντσου στις 2 Οκτώβριος 2014 στις 15:38

Πολύ ενδιαφέρον Γιώργο. Όλη οικογένεια είναι επιστήμονες. Πραγματικά είναι εκτός συναγωνισμού αυτή η οικογένεια.

3 νόμπελ στην οικογένεια Κιουρί και νομπελίστας ο γαμπρός της Εύας Κιουρί!

 Απάντηση από τον/την Νίκος Παναγιωτίδης στις 2 Οκτώβριος 2014 στις 16:36

Ο Frederic Joliot, ο άντρας της Irene, είναι αυτός που το 1939 ανεκάλυψε την αλυσιδωτή αντίδραση. Μερικοί ίσως άρχισαν να σκέπτονται: «Θα είχε γίνει η Χιροσίμα αν δεν υπήρχε ο Frederic;»

 

 Απάντηση από τον/την Εμμανουήλ Λαμπράκης στις 2 Οκτώβριος 2014 στις 18:29

Τίνα καλησπέρα

Αντιγράφω κάτι που όταν το άκουσα πρώτη φορά μου έκανε εντύπωση και το συγκράτησα:
Πολώνιο-210

Tο Πολώνιο – 210 είναι ένα από τα 25 εξαιρετικά ραδιενεργά και τοξικά ισότοπα του μεταλλικού στοιχείου Πολώνιο, που ανακαλύφθηκε από το ζεύγος Kιουρί το 1897. Πήρε την ονομασία του απ τη γενέτειρα της Mαρί, την Πολωνία, που εκείνη την εποχή βρισκόταν υπό ρωσική, πρωσική και αυστριακή κυριαρχία και δεν αναγνωριζόταν ως ανεξάρτητη χώρα. H Kιουρί ήλπιζε ότι δίνοντας στο νέο στοιχείο το όνομα της πατρίδας της θα βοηθούσε να γίνει γνωστή η διεκδίκηση της ανεξαρτησίας της Πολωνίας.

 Απάντηση από τον/την Τίνα Νάντσου στις 2 Οκτώβριος 2014 στις 18:55

Δημήτρη και Μανώλη δεν γνώριζα όσα ανεβάσατε. Ίσως να παίζει ρόλο το γονίδιο τελικά…αλλά και το περιβάλλον που μεγαλώνει ένα παιδί.

Μανώλη γνώριζα ότι η Κιουρί ήταν φεμινίστρια και ότι αγωνίστηκε πολύ για τα δικαιώματα των γυναικών . Δεν ήξερα όμως ότι βοήθησε στην ανεξαρτησία της Πολωνίας. Να είσαι καλά.

Απάντηση από τον/την Κορφιάτης Ευάγγελος στις 11 Οκτώβριος 2015 στις 21:46

Καθυστερημένη καλησπέρα σε όλους

Τίνα όπως πάντα ετοιμοπόλεμη.

Ένα αφιέρωμα για την Μαρία Κιουρί εδώ

και για τον Φρεντερίκ Κιουρί ( γαμπρός;) εδώ

 Απάντηση από τον/την Τίνα Νάντσου στις 12 Οκτώβριος 2015 στις 21:26

Βαγγέλη μου φαίνεται ότι θα αρχίσω να διαβάζω Ριζοσπάστη. Εξαιρετικά όλα τα άρθρα που ανεβάσεις. Ευχαριστώ πολύ.