flash applet στα ρευστά

Διαπίστωσα πως δεν πολυκυκλοφορούν στο διαδίκτυο προσομοιώσεις σχετικές με το νέο κεφάλαιο των ρευστών της Γ΄ Λυκείου. Έτσι, είπα να φτιάξω μία.

Η προσομοίωση δεν περιγράφει και πολύ καλά την κίνηση του ιδανικού ρευστού, αλλά είναι νομίζω συμβατή με το πνεύμα του σχολικού βιβλίου.

Αναμένω παρατηρήσεις για βελτίωση ή διόρθωσή της.

(την έχω ενσωματώσει σε ένα pdf αρχείο. ελπίζω να δουλεύει) -> ανέβασα το swf αρχείο.

 

 

(Visited 275 times, 1 visits today)
Subscribe
Ειδοποίηση για
3 Σχόλια
Inline Feedbacks
Όλα τα σχόλια
admin
4 έτη πριν

Απαντήσεις σε αυτή τη συζήτηση

 

%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%aeΑπάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 7:57

Καλημέρα Γιάννη.

Καλή ιδέα η δημιουργία applet και σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες.

Μήπως να το ανεβάσεις σε άλλη μορφή, αφού (τουλάχιστον σε μένα) δεν δουλεύει;

 Απάντηση από τον/την Παπαδάκης Παντελεήμων στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 8:19

Γιάννη καλημέρα.

Εγώ πάντως μόνο μια εικόνα βλέπω ”σε πάγο”,

εννοώ δεν μ’ανοίγει.

admin
4 έτη πριν

1 Απάντηση από τον/την Γιάννης Μήτσης στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 10:35

Έχετε δίκιο. Όταν το αρχείο το ανοίγει ο Browser το μόνο που βλέπεις είναι μια παγωμένη εικόνα. Κατεβάστε πρώτα το αρχείο και μετά με διπλό κλικ θα ανοίξει μέσα από το adobe reader. Νομίζω πως έτσι θα λειτουργήσει.

Θα το στείλω το απόγευμα και σε άλλη μορφή.

1 Απάντηση από τον/την Γιάννης Μήτσης στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 18:17

Ανέβασα και το swf αρχείο. Τώρα πιστεύω πως δεν θα έχετε πρόβλημα.

%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%ae Απάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 18:21
Γιάννη συγχαρητήρια.

Πολύ καλό!!!

13Απάντηση από τον/την ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΠΑΤΣΑΟΥΡΑΣ στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 18:39

Πολύ καλό Γιάννη δουλεύει και στο pdf όπως προτείνεις συγχαρητήρια.

Απάντηση από τον/την Γιώργος Μαντάς στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 20:50

Πολύ όμορφο, μπράβο κι ευχαριστούμε!

a1Απάντηση από τον/την Γκενές Δημήτρης στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 21:08

Καλησπέρα Γιάννη

Να προσθέω και τα δικά μου συγχαρητήρια …

διότι είναι ένα από τα πιο όμορφα απτελέσματα από τις προσπάθειες οπτικοποίησης που έχω δει για ρευστά και διότι θεωρώ ότι αυτό είναι το πιο αναγκαίο σε πρώτη φάση της διδακτικής προσέγγισης .

Να σαι καλά.

1Απάντηση από τον/την Γιάννης Μήτσης στις 26 Νοέμβριος 2015 στις 23:44

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Εικόνα προφίλ του/της Βαγγέλης Κουντούρης Απάντηση από τον/την Βαγγέλης Κουντούρης στις 27 Νοέμβριος 2015 στις 9:19

καλημέρα Γιάννη

επειδή μερικοί δεν…

μπορώ να αλλάξω τιμές και πώς;

(αργά για να καταλάβω…)

Απάντηση από τον/την Παπαδάκης Παντελεήμων στις 27 Νοέμβριος 2015 στις 9:32

Καλημέρα Βαγγέλη

Μια και σε είδα…

κλικ στο 3ο εικονίδιο πάνω αριστερά

Θα βγεί ένα εικονίδιο κάτω αριστερά στο σχήμα με τιμές στην Α και τη υ

αυτό ”τζιμπητό” το μεταφέρεις δεξιά και θα δεις να αλλάζουν οι τιμές .

1Απάντηση από τον/την Κωστας Ψυλακος στις 27 Νοέμβριος 2015 στις 10:01

Καλημερα Γιαννη !

Εξαιρετικη η προσομοίωση σου ! Μπορει σιγουρα να αποτελεσει ενα σημαντικο εργαλειο σε ολο το κεφαλαιο των Ρευστων . Τοσο η εξισωση της Συνεχειας οσο και αυτη του Bernoulli “τρεχουν” πολυ αναλυτικα στην εφαρμογη σου ! Καλη συνεχεια …. (Δεν ξερω αν σου ειναι ευκολο να προσαρμοσεις και τα κατακορυφα σωληνακια ωστε να φαινεται και η αλλαγη στην πιεση ,θα ειχε ενδιαφερον)

Εικόνα προφίλ του/της Βαγγέλης Κουντούρης Απάντηση από τον/την Βαγγέλης Κουντούρης στις 27 Νοέμβριος 2015 στις 10:27

ευχαριστώ Παντελή

(ουσιαστικά δείχνει τη διατομή και την ταχύτητα σε κάθε θέση)

Παπαδάκης Παντελεήμων είπε:

Καλημέρα Βαγγέλη

Μια και σε είδα…

κλικ στο 3ο εικονίδιο πάνω αριστερά

Θα βγεί ένα εικονίδιο κάτω αριστερά στο σχήμα με τιμές στην Α και τη υ

αυτό ”τζιμπητό” το μεταφέρεις δεξιά και θα δεις να αλλάζουν οι τιμές .

1Απάντηση από τον/την Γιάννης Μήτσης στις 27 Νοέμβριος 2015 στις 14:46

Ναι Βαγγέλη, δεν εστιάζει στις μετρήσεις αλλά στην οπτικοποίηση της ροής.

Θα προσθέσω και να σωληνάκια που πρότεινε ο Κώστας για να φαίνεται η διαφορά πίεσης.

1Απάντηση από τον/την Παπασγουρίδης Θοδωρής στις 27 Νοέμβριος 2015 στις 21:36

Γιάννη ευχαριστούμε, πολύ καλό.

Θα χρησιμοποιηθεί όταν έρθει η ώρα….

1Απάντηση από τον/την Μαλακασιώτης Νικόλαος στις 27 Νοέμβριος 2015 στις 23:36

Γιάννη πολύ χρήσιμη εφαρμογή νομίζω θα γίνει ανάρπαστη.

00Απάντηση από τον/την Κορκίζογλου Πρόδρομος στις 28 Νοέμβριος 2015 στις 9:03

Ευχαριστούμε Γιάννη για την πολύ ωραία προσομοίωσή σου, να είσαι καλά και περιμένουμε ..κι άλλα!!

1Απάντηση από τον/την Γιάννης Μήτσης στις 28 Νοέμβριος 2015 στις 17:04

Θοδωρή, Νίκο και Πρόδρομε, σας ευχαριστώ.

Διέγραψα το παλιό αρχείο και ανέβασα νέο που έχει τα σωληνάκια (τα τσιμπάς και τα μετακινείς) που πρότεινε ο Κώστας. Επίσης πρόσθεσα “μέτρηση” πίεσης στο κέντρο της διατομής.

1 Απάντηση από τον/την Κωστας Ψυλακος στις 28 Νοέμβριος 2015 στις 19:13

Γιαννη ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ !!!

Αξιζει να παρατηρηση κανεις τοσο γρηγορα αλλαζει η πιεση στο τελευταιο περιπου 1/3 της “κατηφορικης” διαδρομης του σωληνα !!!

Η παροχη ειναι σταθερη και μια συγκεκριμενη εστω ποσοτητα ρευστου αναγκαζεται απο την γεωμετρια του σωληνα να περασει απο ολοενα και μικροτερη διατομη κατα συνεπεια η πιεση ελαττωνεται και η ταχυτητα αυξανεται . Τα τοιχωματα βεβαια του σωληνα ασκουν δυναμεις στο ρευστο ,αναφερομαι στην κεκλιμενη περιοχη του σωληνα ,οι δυναμεις αυτες ειναι καθετες στα τοιχωματα του . Ειναι οι αντιδρασεις των δυναμεων που δεχεται ο σωληνας απο το ιδανικο ρευστο . Τις δυναμεις λοιπον αυτες μπορουμε να τις αναλυσουμε στην οριζοντια και στην κατακορυφη διευθυνση. Στην κατακορυφη διευθυνση αλληλοεξουδετερόνονται . Στην οριζοντια διευθυνση εχουν φορα αντιθετη της ροης ομως η διαφορα πιεσης λογω της γεωμετρικης κατασκευης ειναι τετοια ωστε το ρευστο να επιταχυνεται. Ετσι ο ρυθμος μεταβολης της ορμης  θα δωσει την συνισταμενη των δυναμεων που φυσικα εμπεριέχει και τις δυναμεις απο τα τοιχωματα.

(Δεν ξερω αν θα ηταν ευκολο να υπαρχει και η δυνατοτητα “τσιμπόντας” την περιοχη να μεταφερονταν ταυτοχρονα και το κατακορυφο σωληνακι. Πως σου φαινεται επισης αν εδινες γραφικες παραστασεις της ταχυτητας και της πιεσης συναρτηση του χ δηλαδη της οριζοντιας απομακρυνσης απο τα αριστερα προς τα δεξια?!)

 

 

admin
4 έτη πριν

%ce%ba%ce%b1%cf%84%ce%b1%ce%b3%cf%81%ce%b1%cf%86%ce%aeΑπάντηση από τον/την Διονύσης Μάργαρης στις 28 Νοέμβριος 2015 στις 19:52

Καλησπέρα Κώστα.

Είχα μια έτοιμη ανάρτηση, για τις παρατηρήσεις που λες και τις γραφικές παραστάσεις που ζητάς.

Θα την έβαζα σε λίγες μέρες, αλλά μιας και μπήκε το θέμα στην ημερήσια διάταξη, την ανέβασα, εδώ.

1 Απάντηση από τον/την Γιάννης Μήτσης στις 28 Νοέμβριος 2015 στις 20:02

@ Κωστας (Ψιλ): “Αξιζει να παρατηρηση κανεις τοσο γρηγορα αλλαζει η πιεση στο τελευταιο περιπου 1/3 της “κατηφορικης” διαδρομης του σωληνα !!!”

Δεν υπολογίζει το λογισμικό την πίεση σε σχέση με τη θέση x. Εγώ το υπολόγισα και απλώς το ζωγράφισα. Οπότε μην το θεωρείς απολύτως δεδομένο αν δεν το τσεκάρεις. Ίσως κάπου να έχω κάνει λάθος υπολογισμούς.

Για παράδειγμα, ένα λάθος (που έγινε όμως εν γνώση μου) είναι το ότι στην προσομοίωση το σχήμα του δίσκου νερού δεν αλλάζει καθώς περνά προς τον λεπτό σωλήνα, ενώ στην πραγματικότητα αλλάζει. Μία στοιχειώδης μάζα νερού που είναι στο κέντρο του σωλήνα διανύει μικρότερη απόσταση από την αντίστοιχη απόσταση που διανύει μια στοιχειώδη μάζα που βρίσκεται κοντά στα τοιχώματα. Άρα αν οι μάζες αυτές έχουν την ίδια ταχύτητα δε θα φθάσουν ταυτόχρονα στον στενό σωλήνα. Έκρινα πως η ορθή αναπαράσταση δημιουργούσε περισσότερα προβλήματα από αυτά που έλυνε και έτσι προτίμησα τη λάθος εκδοχή.

Οι γραφικές παραστάσεις p-x και u-x δεν ξέρω αν συνέβαλαν σε κάτι, αλλά θα μου πεις δεν βλάπτει να υπάρχουν.

1 Απάντηση από τον/την Κωστας Ψυλακος στις 28 Νοέμβριος 2015 στις 20:26

Ενταξει Γιαννη απλα μου εκανε εντυπωση μιας και το ειδα καθως εσυρα τον σωληνα για αυτο το αναφερα . Λαμβανω λοιπον υποψιν την αναλυση σου.

Φυσικα οπως και να εχει ειναι σημαντικη η εργασια σου !!!

1111 Απάντηση από τον/την Δημήτρης Σκλαβενίτης στις 29 Νοέμβριος 2015 στις 1:41

Γιάννη πάρα πολύ καλό και χρήσιμο, συγχαρητήρια !!

moi Απάντηση από τον/την Κυριακόπουλος Γιάννης στις 30 Νοέμβριος 2015 στις 21:30

Πάρα πολύ καλή.