Φυσική και Χημεία #1

Καλησπέρα και καλό καλοκαίρι σε όλες και όλους – μια χαλαρή προσπάθεια για σύνδεση pH και ταλαντώσεων !

Εκφώνηση

Ευχαριστώ τον Ανδρέα Μιχελή για την επιμέλεια της εκφώνησης. Σύντομα και η απάντηση.

Καλή δύναμη! 

 

Loading

Subscribe
Ειδοποίηση για
13 Σχόλια
Inline Feedbacks
Όλα τα σχόλια
Θυμιος Τσιτζηρας
24/06/2024 5:54 ΜΜ

Καλησπέρα Παναγιώτη.Πρωτότυπο ζήτημα.Νομιζω ότι είναι η ζ),με τις απαιτούμενες μετατροπές του όγκου σε λίτρα και της μάζας σε κιλά.

Θοδωρής Βαχλιώτης
24/06/2024 8:15 ΜΜ

Καλησπέρα κι από εμένα. Παναγιώτη πολύ ευφάνταστο! Και μια παρατήρηση. Το Mr είναι καθαρός αριθμός, δεν έχει μοναδες. Αυτό που δίνεις 40 g/mol είναι η μολαρική μάζα Μ του NaOH η οποία ισούται αριθμητικά με την Mr (ή για να είμαι πιο τυπικός με την Fr, την σχετική τυπική μάζα, αφού το NaOH είναι ιοντική ένωση.

Θυμιος Τσιτζηρας
24/06/2024 10:09 ΜΜ

Καλησπέρα Θοδωρή.Μπορει να κάνω λάθος αλλά και τα γραμμάρια ανά μολ είναι αριθμός χωρίς μονάδες(καθαρός)

Θυμιος Τσιτζηρας
24/06/2024 10:12 ΜΜ

Αφού το μολ είναι μονάδα μέτρησης μαζας

Θοδωρής Βαχλιώτης
24/06/2024 10:57 ΜΜ

Γεια σας Θύμιο και Παναγιώτη. Θύμιο το mole είναι μονάδα ποσότητας ουσίας, όχι μάζας. Μοναδα μάζας είναι το kg, το g κ.τ.λ. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι το g / mol είναι αριθμός χωρίς μονάδες. Το g /mol είναι το ίδιο μονάδα μέτρησης!

Τελευταία διόρθωση26 ημέρες πριν από Θοδωρής Βαχλιώτης
Θυμιος Τσιτζηρας
25/06/2024 12:08 ΠΜ

Καλησπέρα Θοδωρή.Ενα πηλίκο ομοειδών μεγεθών είναι αδιαστατο.Το Mr είναι.Αλλα Mr=m/n ποια είναι η μονάδα του n;

Βασίλης Δουκατζής
Διαχειριστής
25/06/2024 12:47 ΠΜ

Θύμιο καλησπέρα.
Το Mr είναι σχετική μοριακή μάζα δηλαδή μάζα μορίου προς το 1/12 κτλ άρα καθαρός αριθμός. Το Μ που είναι η γραμμοριακή μάζα είναι στο SI kg/mol και προφανώς σε άλλο μετρικό σύστημα μονάδες μάζας /mol.

Θοδωρής Βαχλιώτης
25/06/2024 1:33 ΠΜ

Γεια σου Βασίλη. Θύμιο o σωστός τύπος είναι n=m/M, όπου το M είναι η μολαρική μάζα σε g/mol, η μάζα m σε g και το n σε mol. Καταχρηστικά (και λανθασμένα) γράφουμε στη θέση της Μ την Mr.
Φυσικά η μάζα μπορεί να εκφραστεί και σε kg και η Μ σε kg/mol, όπως λέει κι ο Βασίλης.

Τελευταία διόρθωση26 ημέρες πριν από Θοδωρής Βαχλιώτης
Θοδωρής Βαχλιώτης
25/06/2024 11:33 ΠΜ

Παναγιώτη συγγνώμη που λόγω της παρατήρησής μου η συζήτηση πήγε σε άλλο θέμα. Το σημαντικό και αυτό στο οποίο πρέπει να εστιάσουμε εδώ είναι η πολύ όμορφη και κυρίως διεπιστημονική άσκησή σου. Καθαρή ΦυσικοΧημεία! Μπράβο

Τελευταία διόρθωση26 ημέρες πριν από Θοδωρής Βαχλιώτης
Θυμιος Τσιτζηρας
25/06/2024 11:35 ΠΜ

Καλημέρα Βασίλη και Θοδωρή.
Σας ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις